Polska Izba Makaronu

O kampanii

„Makaron rządzi zdrowo” to kampania edukacyjna realizowana przez Polską Izbę Makaronu z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. Jej celem jest edukowanie Polaków o wartościach odżywczych makaronu oraz promowanie zdrowego sposobu odżywiania się. Bohaterem kampanii jest Edek Makaron, popularny i powszechnie lubiany mieszkaniec kuchni, który musi zmierzyć się z krążącymi na swój temat plotkami. Postanawia raz na zawsze rozprawić się z negatywnymi stereotypami i walczyć o dobry wizerunek makaronu. Przy pomocy innych mieszkańców kuchni, rozpoczyna Makaronową Rewolucję.

Polacy o makaronie:
Najnowsze badania Instytutu Homo Homini na zlecenie Polskiej Izby Makaronu pokazują, że makaron jest jednym z najczęstszych dodatków do dań. O jego rosnącej popularności może świadczyć fakt, że niemal połowa Polaków spożywa go nawet kilka razy w tygodniu. Co ciekawe, jemy go przede wszystkim we własnych domach.

Makaron jest drugim najchętniej wybieranym przez Polaków dodatkiem do dań. 13% respondentów wybiera go częściej niż ryż (10%), kasze (7%), czy chleb (4%). Od lat pierwszą pozycję na tej liście zajmują tradycyjne polskie ziemniaki. Co ciekawe, makaron jako dodatek wykorzystywany jest 3 razy częściej przez mężczyzn, niż przez kobiety.

Z badań wynika, że w Polsce makaron jest najczęściej spożywany w domowym zaciszu. To odpowiedź wybierana przez prawie 90% respondentów. Może to wynikać przede wszystkim z faktu, że w ogóle częściej stołujemy się w domach oraz że makaron jest postrzegany jako produkt, z którego można zrobić szybki, smaczny i domowy obiad. Pozostałe wskazania w tej kategorii to: w restauracji (3,19%), u rodziny (1,74%), w stołówce (0,87%), w barze (0,58%) i w kawiarni (0,29%).

Makaron jest produktem spożywanym dosyć często. Prawie połowa Polaków (47%) je makaron kilka razy w tygodniu, a 2,62% nawet codziennie. 29% respondentów je makaron raz w tygodniu, 17% kilka razy w miesiącu. Niewiele ponad 2% nie je go wcale.

Polacy coraz częściej wykorzystują makaron w swojej codziennej diecie. To dobrze, ponieważ ma on m.in. właściwość powolnego uwalniania energii, co przydaje się każdemu z nas. Ponadto makaron jest doskonałym dodatkiem posiłków dla dzieci – jest łatwostrawny, a jego urozmaicone kształty i kolory przyciągają uwagę naszych pociech – mówi dietetyk Ewa Ceborska. Poza tym makaron bezjajeczny jest bardzo dobrym posiłkiem dla osób cierpiących na różnego typu schorzenia (np. hipercholesterolemia, nadciśnienie, a także kłopoty trawienne) i zmuszonych do stosowania bardziej rygorystycznej diety.

 www.makaronrzadzizdrowo.plBadanie na zlecenie Polskiej Izby Makaronu przeprowadził w lipcu 2010 r. Instytut Badania Opinii Homo Homini. Badanie przeprowadzono metodą wywiadów telefonicznych na próbie reprezentatywnej 1070 mieszkańców Polski, którzy ukończyli 18 rok życia.

 

Uprzejmie informujemy, że w ramach kampanii "Makaron rządzi zdrowo" prowadzimy postępowania zgodnie z zasadą konkurencyjnego wyboru wykonawców (art. 9 ust 3 ustawy o funduszach promocji produktów rolno –spożywczych).

 

Ogłoszenia o zamówieniach będą pojawiały się w aktualnościach.